سیاه دانه

userbo2050userbo2050
744 بازدید

نام علمی

Nigella sativa

سیاه دانه گیاهی یک ساله و گلدار و بومی جنوب غربی آسیا است. در ایران این گیاه به ویژه در اراک و اصفهان به فراوانی می روید. از دانه این گیاه به عنوان ادویه استفاده می شود.

سیاه دانه از راسته گل های ساعت (Ranunculales) و تیره آلالگان (Ranunculaceae) است.از جمله خواص بیشمار سیاه دانه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1:در مان دیابت نوع 2

 مصرف تنها 2گرم سیاه دانه در روز میزان قند خون و هموگلوبین گلیکوزیه (HbA1C) را کاهش می دهد. همچنین قادر است عملکرد سلول بتا را افزایش داده، در حالی که مقاومت به انسولین را کم می کند.

۲. کنترل‌فشارخون

محققان گزارش‌کردند که سیاه دانه می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی کلسترول LDL و فشارخون بالا و پرفشاری خون را کاهش‌دهد. سیاه دانه سرشار از فیبر، ساپونین، کربوهیدرات، پروتئین و اسیدهای آمینه است که می‌تواند در درمان پرفشاری خون مفیدباشد. شما باید به‌مدت دوماه، دوبار در روز ۱۰۰-۲۰۰ گرم عصاره سیاه دانه استفاده کنید. می‌توانید یک فنجان آب را جوشانده و چند قاشق چایخوری روغن سیاه دانه را به آن اضافه‌کنید. سپس، آن را گرم بنوشید و می‌توانید دانه‌ها را با سیر طعم‌دار کنید.

۳. درمان‌آسم

سیاه دانه میتواند به‌دلیل داشتن مواد مغذی، به‌گونه‌ای موثر و طبیعی در درمان آسم به شما کمک‌کند. سیاه دانه از سلول‌های بدن محافظت‌کرده و می‌تواند از بیماری‌های مزمن مانند آسم جلوگیری‌ و به بهبودی سریع شما از بیماری کمک‌کند. خیلی راحت، می‌توانید یک قاشق چایخوری سیاه دانه و یک قاشق چایخوری عسل را مخلوط کرده و بخورید. درمان آسم یکی از رایج‌ترین فواید سیاه دانه است و شما باید هرروز از این غذا بخورید.

 ۴. درمان گلو درد

برای درمان گلودرد، باید از فواید سیاه دانه در خانه استفاده‌کنید زیرا سیاه دانه می‌تواند با التهاب مبارزه‌کرده و گلودردهای ویروسی را به‌خوبی تسکین‌دهد. برای خلاص‌شدن از این مشکل، می‌توانید یک قاشق چایخوری عسل آبلیمو را با یک قاشق چایخوری سیاه دانه ترکیب‌کرده و روزی دوبار بخورید. این درمان بسیار آسان اما برای درمان گلودرد بسیار موثر است.

۵. خطر بیماری قلبی‌عروقی را کاهش‌می‌دهد

اگر می‌خواهید از سکته، دردسینه، حمله قلبی و دیگر وضعیت‌های مربوط به قلب جلوگیری‌کنید، می‌توانید یک قاشق چایخوری روغن سیاه دانه را به یک فنجان آب گرم اضافه‌کنید و قبل از صبحانه بنوشید.

۶. درمان‌ریزش مو

شما می‌توانید به‌دلیل کمبود ویتامن، کمبود مواد مغذی، یا وضعیت‌های سلامتی به ریزش مو دچارشوید. فقط مقداری روغن سیاده‌دانه را در کف دست‌تان ریخته و بمالید و پوست سرتان را با آن ماساژدهید. سپس مثل همیشه با آب و شامپو بشویید.با این کار به آسانی ریزش مو خود را درمان میکنید.

۸. جلوگیری‌از سرطان

به سرطان، نئوپلاسم بدخیم یا تومور بدخیم نیز گفته‌می‌شود که برای سلامت بدن‌‌تان خطرناک است. انواع زیادی سرطان وجوددارد که مربوط به ریه‌ها، مغز، سینه، استخوان و غیره هستند. درکنار استفاده زیاد از الکل، تنباکو، و آلودگی، شما می‌توانید از غذاهایی که هرروز می‌خورید نیز سرطان بگیرید، غذاهای تازه برای جلوگیری از سرطان بسیار ضروری هستند. برای کاهش احتمال سرطان‌ها، می‌توانید سیاه دانه یا روغن آن را با عسل و سیر ترکیب‌کنید. سپس برای افزایش سلامتی خود و جلوگیری پیشرفت تومور، سه‌بار در روز از آن استفاده‌کنید.

۹. برای پوست مفید است

آیا می‌خواهید پوست صورت و بدن‌تان درخشان باشد؟ راه‌های زیادی وجوددارد که می‌توانید هرروز برای مراقبت از پوست‌تان استفاده‌کنید، مانند استفاده از مواد طبیعی موجود در خانه. همچنین، می‌توانید ورزش‌کنید، غذاهای سالم بخورید و هرروز مقدار کافی آب بنوشید تا پوست‌تان را درخشان‌ترکنید. با استفاده از روغن سیاه دانه، پوست‌تان خیلی زیباتر خواهدشد و می‌توانید عسل را با روغن سیاه دانه ترکیب‌کنید تا خمیری عالی ساخته شود. سپس، آن رابر پوست تان بگذارید، ماساژدهید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و بعد با آب بشویید.

10. درمان‌سرفه

سرفه عملی است که مجاری هوا را از محرک‌ها و مخاط مانند دود و غبار تمیزمی‌کند. ممکن است سرفه خشک داشته‌باشید و این می‌تواند توسط سینوزیت، سیاه‌سرفه، التهاب حنجره، آنفولانزا و سرماخوردگی ایجادشود. ذات‌الریه، تب یونجه، التهاب مخاط بینی آلرژیک و آسم می‌توانند باعث سرفه شما شوند. با استفاده از سیاه دانه، می‌توانید به طور طبیعی و موثر، بدون استفاده از دارو سرفه را درمان‌کنید. فقط مقداری روغن سیاه دانه را با عسل ارگانیک ترکیب‌کنید و تا زمان ازبین‌رفتن مشکل، روزی دوبار آن را مصرف‌کنید.

 11: درمان بی‌خوابی

بعضی از علائم بی‌خوابی، مشکل در به خواب رفتن، بیدارماندن طولانی‌مدت در شب، بیدارشدن درطول شب، بیدارشدن در صبح زود و مشکل‌داشتن در خواب روز است. شما همیشه به‌دلیل بی‌خوابی خسته‌ خواهیدبود، که می‌تواند به‌دلیل بیماری‌های سلامتی مضر مانند استرس، بیماری زمینه‌ای، مشکلات عاطفی، خستگی و غیره ایجادشده باشد. می‌توانید یک قاشق چایخوری روغن سیاه دانه را با عسل ترکیب‌کنید و ترکیب را قبل از خواب بخورید.

12: کمک‌به کاهش وزن

ورزش منظم، نوشیدن زیاد آب، خوردن غذاهای سالم و سیاه دانه انتخاب‌هایی عالی برای کاهش وزن شما هستند. سعی‌کنید با خوردن یک قاشق چایخوری سیاه دانه در صبح و شب قبل از خواب، چربی و کالری‌‌ها را به‌طور طبیعی بسوزانید.

13: تقویت حافظه

تقویت قدرت حافظه و تمرکز نیز یکی دیگر از فایده‌های سیاه دانه برای سلامتی است. این ماده به درمان ضعف حافظه و افزایش سطح هوشیاری نیز کمک می‌کند.

باید ۱۰ گرم برگ نعناع تازه را بجوشانید و یک دوم قاشق چایخوری روغن سیاه دانه را به آن اضافه و از این مخلوط ۲ بار در روز به مدت یک ماه مصرف کنید تا به نتایج مطلوب دست یابید. همچنین می‌توانید سیاه دانه‌ی خرد شده را با یک قاشق چایخوری عسل و یک دوم قاشق چایخوری روغن سیاه دانه ترکیب کنید و همان بهره را از آن ببرید.

14 :کاهش درد مفاصل

سیاه دانه و روغن سیاه دانه می‌توانند به رهایی از درد مفاصل ناشی از آرتروز کمک کنند.

یک دوم قاشق چایخوری روغن سیاه دانه را با ۳ قاشق چایخوری عسل در یک فنجان سرکه مخلوط کنید و این مخلوط را ۲ بار در روز روی مفاصل خود بمالید تا از درد، ناراحتی، و خشکی و ورم مفاصل نجات پیدا کنید. این مخلوط را همچنین می‌توان برای درمان درد گردن و کمر درد استفاده کرد.

15: یبوست را بر طرف می‌کند

یبوست را به صورت طبیعی با کمک سیاه دانه می‌تواند درمان کرد. می‌توانید مخلوطی از یک دوم قاشق چایخوری روغن سیاه دانه و ۱ قاشق چایخوری سرکه را بر روی آن ناحیه بگذارید و به مدت چند دقیقه مخلوط را گرم کنید و بعد بگذارید سرد شود. روغن سیاه دانه را می‌توانید با یک فنجان چای سیاه نیز بنوشید تا وضع یبوست شما را بهتر کند.

16: تومور را معالجه می‌کند

داشتن تومور همیشه به معنی سرطان نیست اما حتی تومورهای خوش خیم هم گاهی وقت‌ها به درمان نیاز دارند، و استعمال موضعی روغن سیاه دانه بهترین درمان طبیعی برای تومورها است. برای کاستن از شدت آن روغن سیاه دانه را می‌توان هر روز مستقیما روی تومور استعمال کرد. همچنین می‌توانید یک دوم قاشق چایخوری روغن سیاه دانه را روزی یک بار بنوشید تا ورم تومورهایی را که در نقاط مختلف بدن ظاهر می‌شوند کاهش دهید.

17: ترک پاشنه‌ها را بر طرف می‌کند

اما روغن سیاه دانه‌ی خالص درمان بی‌نظیری برای ترک پاشنه‌ است و به خوبی به صورت یک مرطوب کننده‌ی طبیعی پاشنه‌‌ها عمل می‌کند.می‌توانید با اضافه کردن یک دوم قاشق چایخوری روغن سیاه دانه به ۱ لیوان آب لیمو شیرین یک مخلوط درست کنید و پاهای‌تان را روزی یک مرتبه صبح‌ها و یک مرتبه قبل از خواب در این مخلوط بخیسانید. این کار به حل مشکل ترک پا، درد واشنه و چروک دست‌ها کمک می‌کند.

18: انرژی را تقویت می‌کند

قرار داشتن در معرض آلودگی، استرس کاری روزانه، سبک زندگی ناسالم و کم تحرکی می‌تواند انرژی بدن را تحلیل ببرد. اما روغن سیاه دانه می‌تواند انرژی فوری و سرزندگی برای بدن به همراه بیاورد و خیلی سریع کسالت، خستگی، و تنبلی را برطرف کند. می‌توانید یک دوم قاشق چایخوری روغن سیاه دانه را به ۱ لیوان آب پرتقال اضافه کنید و هر روز از آن بنوشید تا انرژی‌تان بلافاصله تقویت شود.

19:. ناراحتی‌های زنانه را درمان می‌کند

ترشحات سفید، قاعدگی دردناک، چرخه‌ی قاعدگی نامنظم و سایر مشکلات سندرم پیشاقاعدگی در بین اکثر زنان رایج هستند. روغن سیاه دانه درمان حیرت انگیزی برای تمام مشکلات مربوط به خونریزی در زنان است که به اندازه‌ی یوگا در درمان سندرم پیشاقاعدگی موفقیت آمیز عمل می‌کند.

نصف یک دسته برگ نعناع را در ۲ فنجان آب بجوشانید تا آب آن به ۱ فنجان کاهش پیدا کند. آب را صاف، ۲ قاشق شکر و یک دوم قاشق روغن سیاه دانه به آن اضافه و این مخلوط را هر روز و به مدت ۴۰ روز قبل از صبحانه مصرف کنید تا بهترین نتایج را از آن بگیرید.

20: درمان کم خونی

کم خونی یا فقرالدم مشکلی رایج است که اکثر زنان در سن باروری به آن دچار می‌شوند. هرچند دنبال کردن یک جدول رژیم غذایی متعادل که غنی از مواد مغذی لازم باشد برای درمان کم‌خونی حیاتی است، سیاه دانه و روغن سیاه دانه نیز برای این مشکل درمانی قدرتمند به حساب می‌آیند.

یک دسته برگ نعناع را در آب بجوشانید و از آن آب آن را بگیرید. ۲.۵ میلی لیتر روغن سیاه دانه را به ۱ فنجان آب نعناع اضافه کنید و هر روز ۲ مرتبه و به مدت ۲۱ روز از این مخلوط بخورید – یک بار صبح و یک بار شب. با هر وعده‌ی غذایی در طی درمان یک پیاله شیر دلمه شده مصرف کنید

مضرات سیاه دانه

از مضرات سیاه دانه اطلاع دارید؟  سیاه دانه ممکن است برای بعضی افراد مضراتی هم داشته‌باشد. در ادامه مهم ترین مضرات سیاه دانه آمده است.

۱. درماتیت تماسی

یکی از مضرات سیاه دانه، درماتیت تماسی است. درماتیت تماسی یک واکنش منفی به یک ماده آلرژی‌زا یا محرک است. فقط دست‌زدن ساده به سیاه دانه ممکن است باعث دانه‌های پوستی قرمز در پوست شود. این دانه‌ها اغلب با حس خارش همراهند. همچنین ممکن است باعث تاول، درد یا سفتی آن قسمت از بدن شود.

۲. افت فشار خون

مرکز سرطان یادبود سلون-کترینگ، هشدارمی‌دهد که سیاه دانه می‌تواند فشار خون را تا حد افت شدید پایین‌بیاورد، به‌خصوص اگر داروی ادرارآور یا داروی ضد پرفشاری خون مصرف‌می‌کنید. افت فشار خون از انتقال اکسیژن به مغز، قلب و دیگر اعضاء جلوگیری‌می‌کند. این مسئله می‌تواند باعث خستگی، تهوع، تاری دید، تنفس کم عمق، سرگیجه، سردرد و ازدست‌دادن هوشیاری شود. اگر فشار خون بسیار پایین‌بیاید، ممکن است جان انسان را به خطربیندازد.

۳. بارداری

به گفته مرکز سرطان یادبود سلون-کترینگ، زنان باردار اصلا نباید سیاه دانه مصرف‌کنند. زیرا این گیاه ممکن است انقباضات ماهیچه‌ای نرم رحم را تحت تاثیر قراردهد. برای تعیین دقیق نحوه تاثیر این گیاه بر بارداری، به تحقیقات بشتری نیاز است، بنابراین بهتر است در هنگام بارداری از خوردن این دانه خودداری‌کرد.

۴. تداخل منفی

با استناد به گفته مرکز سرطان یادبود سلون-کترینگ، سیاه دانه با داروهای شیمی‌درمانی و رادیوتراپی، تداخل دارد. چون ممکن است این مکمل گیاهی مانند یک آنتی‌اکسیدان در بدن عمل‌کند، می‌تواند اثر درمان‌های استاندارد سرطان را کاهش‌دهد.

۵. دیگر واکنش‌های حساسیتی

مانند هر مکمل گیاهی دیگری، واکنش حساسیتی به مصرف سیاه دانه نیز ممکن است پیش‌بیاید. برخلاف درماتیت تماسی، این واکنش حساسیتی محدود به پوست نیست. این واکنش ممکن است باعث تورم لب‌ها، زبان، گلو یا صورت و همچنین سختی در تنفس، حس خارش در زبان، کهیر، سرگیجه، تهوع، استفراغ، اسهال و دردهای شکمی شود.

دسته بندی گیاهان داروئی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 2 =

رهگیری پستی

پرداخت آنلاین

نماد اعتماد الکترونیکی بستانه

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت